Menu
دوشنبه, 30 اردیبهشت,1398

جزئیات خبر

جزئیات مطلب

توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای و کمیته امداد استان زنجان صورت گرفت:

نویسنده: مرکز شهید مفتح/دوشنبه, 21 آبان,1397/دسته ها: اخبار

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای و کمیته امداد استان زنجان صورت گرفت:

توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای و کمیته امداد استان زنجان صورت گرفت:

همایش آشنایی با دوره های فنی و حرفه ای و تاثیر آن در مهارت آموزی، اشتغال و کارآفرینی خانواده های کمیته امداد در محل آمفی تئاتر اداره کل برگزار گردید.

آموزشهای فنی و حرفه ای  در قالب  تولید  و فروش  ،  زنجیره ای  است که با  حمایت ا ز  کارآفرینان موفق از ضرورت های حوزه اشتغال بویژه در بخش مشاغل خانگی محسوب می شود. ایجاد آموزشگاههای  پشتیبان با هدف حمایت از افراد جویای کارو تحت پوشش کمیته امداد  ازمرحله تولید تا بازاریابی می تواند ،  زمینه افزایش اشتغال، بهره وری و ارتقا کیفیت محصولات و درآمد پایدار برای جامعه هدف را فراهم نماید . از اینرو حلقه های کسب و کار برای مددجویان و کار جویان کمیته امداد از طریق آموزشگاههای کارآفرین فنی و حرفه ای  عملیاتی گردید ه  تا با ایجاد خوشه های تولید و تضمین خرید در جهت بهبود اقتصادی خانواده های تحت پوشش گامی موثر در جهت توسعه و نوآوری برداشته و در زمینه صادرات هم می توانند سهم بیشتری در ارز آوری و درآمدزایی برای کشور داشته باشند .   در این  همایش با معرفی دوره های پرورش زالو و مینا کاری  و فن آوری اطلاعات سعی براین شد تا در وهله اول با ، رویارویی مستقیم مهارت  و اشتغال ، معرفی کارفرمایان و کارآفرینان موفق استان  در قالب آموزشگاههای کارآفرین ، آشنایی با انتظارات و مهارتهای مورد نیاز کارفرمایان، آشنا شدن کارجویان  با طیف متنوع مهارتهای شغلی، امکان جذب نیرو و کارآموز برای آموزشگاههای کارآفرین ، و بازتاب نتایج تحقیقات، پژوهش‌ها، تجربه‌ها و نوآوری‌های علمی و صنعتی آنان در  زمینه مشاغل نوپا ،  نظیر پرورش زالو  و غیره   ،  الزامات   روشهای استفاده از بخش خصوصی جهت تقویت و توسعه کارآفرینی و مشاغل نوپا   و  آموزش متد های روز پرورش و تکثیر گونه های طبی مختلف  و انتخاب آموزشگاههای پشتیبان و مشاور و راه اندازی مزارع پرورش گونه های مختلف و اخذ تسهیلات و مجوز های مورد نیاز  از مراحل بعدی این همایش بوده که توانست  یک فضای رقابتی برای کسب و کار را برای شرکت کننده گان  ایجاد نماید.

اهداف همایش:

مهارت‌آموزی با چاشنی اشتغال/ درآمدزایی با پرورش زالو

کمیته امداد با رویکرد توانمندسازی مددجویان خود اقدام به همکاری با مراکز فنی و حرفه‌ای استان زنجان در راستای مهارت‌آموزی این قشر از جامعه می‌کند تا آنان را برای ورود به بازار کار آماده کند.

دوره‌های مهارت‌آموزی فنی و حرفه‌ای از جمله راه‌هایی است که می‌تواند اشتغالزایی را با خود به دنبال داشته باشد، ارائه آموزش‌های مهارتی با توجه به بازار می‌تواند آینده شغلی افرادی که علاقه‌مند به ورود به بازار کار هستند را فراهم کند، اداره کل کمیته امداد نیز از این ظرفیت برای توانمندسازی مددجویان خود استفاده می‌کنند تا همانند ضرب‌المثل معروف ماهی‌گیری را به مددجویان خود بیاموزد.

سالن آمفی‌تئاتر اداره کل فنی و حرفه‌ای استان زنجان امروز میزبان جمعی از مددجویان علاقه‌مند به حرفه‌آموزی در شهرستان زنجان بود که برای آشنایی با رشته‌های فنی و حرفه‌ای در این همایش حضور یافتند.

*زنجان، پیشگام کشور در ارائه دوره‌های مهارتی پرورش زالو

رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای خواهران الزهرای زنجان در این همایش با اشاره به اینکه اشتغال پایدار یکی از اهداف مورد تاکید در فنی و حرفه‌ای است، اظهار کرد: در مورد همکاری فنی و حرفه‌ای استان و کمیته امداد سعی در معرفی رشته‌های دارای آینده شغلی مناسب است.

مریم قدرتیان با اشاره به اینکه رشته‌های پیش‌بینی شده در طرح آموزش مهارت به مددجویان کمیته امداد رشته‌های نوپا در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: این رشته‌ها می‌تواند به اشتغال و مشاغل خانگی پایدار منجر شود.

رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای خواهران الزهرای زنجان اضافه کرد: پرورش زالو، میناکاری، مسگری، قلمزنی، مرصع‌کاری، تکه‌دوزی و ... از جمله رشته‌های در نظر گرفته شده برای برگزاری دوره‌های فنی و حرفه‌ای است.

وی با اشاره به اینکه به صورت مستمر 40 تا 50 نفر از مددجویان کمیته امداد شهرستان زنجان در دوره‌های فنی و حرفه‌ای شرکت دارند، گفت: با توجه به حمایت‌های خوب کمیته امداد و اعطای وام به مددجویانی که دوره مهارت‌آموزی را سپری کرده‌اند، احتمال رسیدن آموزش‌ها به مرحله اشتغال بسیار بالا است.

 رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای خواهران الزهرای زنجان با اشاره به اینکه آموزشگاه‌های آزاد ارائه دهنده دوره‌های مهارتی محصولات تولیدی همچون پرورش زالو را دریافت و به فروش می‌رسانند، تصریح کرد: زنجان در ارائه این دوره مهارتی در کشور جزو نخستین استان‌های مجری است.

قدرتیان با بیان اینکه پرورش زالو جزو رشته‌های نوپای خوب بوده که می‌تواند صادرات مطلوب را نیز با خود به دنبال داشته باشد، بیان کرد: با انجمن بیماران ام اس نیز در زمینه ارائه دوره‌های مهارتی پرورش زالو همکاری خواهیم داشت.

* دوره‌های مهارتی متناسب با نیاز بازار کار ترسیم می‌شود

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهید مفتح زنجان نیز در این مراسم با بیان اینکه آموزش‌های مهارتی می‌تواند دروازه‌ای برای ورود به بازار کار باشد، گفت: در این زمینه باید از ظرفیت کارگاه‌ها و مراکز فنی و حرفه‌ای استان زنجان استفاده شود.

علی افشاری با بیان اینکه این همایش فرصت مناسبی است تا مربیان و کارشناسان فنی و حرفه‌ای دوره‌های فنی را به مددجویان معرفی کنند، تصریح کرد: سعی شده دوره‌ها متناسب با نیاز بازار کار باشد.

وی با اشاره به پیش‌بینی دوره‌های پرورش زالو، تعمیرات موبایل، میناکاری، مسگری و ... برای مددجویان آقا که توسط کمیته امداد معرفی می‌شوند، عنوان کرد: کمیته امداد در زمینه ارائه این دوره‌ها حمایت‌های خوبی دارد، ولی بسیاری از مددجویان از این ظرفیت بی‌اطلاع هستند.

*50 تا 60 درصد کارآموزان فنی و حرفه‌ای برای دریافت وام‌های اشتغال معرفی می‌شوند

کارشناس امور اشتغالزایی کمیته امداد شهرستان زنجان نیز در این همایش با بیان اینکه مهارت‌آموزی و توانمندسازی مهم‌ترین رویکرد کمیته امداد است، اظهار کرد: این فعالیت‌ها در قالب برگزاری دوره‌ها و آموزش‌های مهارتی انجام می‌شود.

حسین تیموری خاطر نشان کرد: آموزش مقدماتی، کوتاه مدت و بلند مدت دوره‌هایی بوده که برای مددجویان کمیته امداد در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در دوره‌های آموزش مقدماتی مددجویان با رویکرد اصول اولیه آموزش‌ها آشنا می‌شوند؛ بیان کرد: تلاش شده تا با برگزاری این دوره‌ها علاقه‌مندان به مراکز فنی و حرفه‌ای مراجعه کرده و از دوره‌های فنی و حرفه‌ای بهره‌مند شوند.

کارشناس امور اشتغالزایی کمیته امداد شهرستان زنجان با بیان اینکه دوره‌های کوتاه مدت نیز برای آشنایی مددجویان با فرآیند مهارت‌آموزی و اشتغال برگزار می‌شود، ادامه داد: در صورتی که در این دوره مددجو موفق به کسب مهارت برای ایجاد اشتغال خود نشود او برای طی دوره‌های مهارتی به دوره‌های بلند مدت معرفی می‌شود.

تیموری با اشاره به اینکه پس از پایان دوره‌های مهارتی مددجویان می‌توانند برای دریافت وام به بانک‌ها و صندوق‌های حمایتی معرفی شوند؛ گفت: با این وام امکان ایجاد کسب و کار برای مددجویان فراهم می‌شود.

کارشناس امور اشتغالزایی کمیته امداد شهرستان زنجان با بیان اینکه سالانه 2 هزار تا 2 هزار و 500 نفر از دوره‌های مهارتی مقدماتی، کوتاه مدت و بلند مدت بهره‌مند می‌شوند، گفت: 50 تا 60 درصد این دوره‌ها و معرفی به وام‌ها به اشتغال منجر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نظارت‌های پایداری از مشاغل ایجاد شده توسط مددجویان به وسیله کمیته امداد انجام می‌شود، اضافه کرد: این نظارت به مدت پنج سال بوده و در صورت نیاز و برخورد مددکار با مشکلات در فرآیند تثبیت مورد حمایت قرار می‌گیرد.

 

 


 

 

 

Print

تعداد نمایش ها (321)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
دی ان ان